Nelegálne zamestnávanie – pojem a príklady
V slovenskom práve je nelegálne zamestnávanie definované v Zákone č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v platnom znení.
Nelegálne zamestnávanie je také zamestnávanie podnikateľom, ak:
- využíva závislú prácu fyzickej osoby a nemá s ňou založený pracovnoprávny vzťah;
- využíva závislú prácu fyzickej osoby, má s ňou založený pracovnoprávny vzťah ale neprihlásil ju do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia do siedmich dní od uplynutia lehoty podľa zákona o sociálnom poistení, najneskôr však do začatia kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, ak kontrola začala do siedmich dní od uplynutia lehoty na prihlásenie;
- využíva závislú prácu štátneho príslušníka tretej krajiny a nie sú splnené podmienky na jeho zamestnávanie podľa zákona o službách zamestnanosti.
Zjednodušene povedané, nelegálne zamestnávanie predstavuje situáciu, keď zamestnávateľ porušuje zákonné povinnosti týkajúce sa zamestnávania osôb.
O nelegálne zamestnávanie ide teda najmä v týchto prípadoch:
- Zamestnávanie osoby bez zmluvy (pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru):
- Ak fyzická osoba vykonáva závislú prácu pre zamestnávateľa bez písomnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, pričom jej práca je tzv. “závislá” a mala by byť vykonávaná na základe takejto zmluvy.
- Zamestnávanie osoby na základe nesprávneho typu právneho vzťahu:
- Ak zamestnávateľ obchádza zákon tým, že uzatvorí zmluvu o spolupráci alebo iný druh obchodnej zmluvy , namiesto riadnej pracovnej zmluvy, keď povaha práce zodpovedá tzv. závislej práci (práca vykonávaná na princípe podriadenosti, pod kontrolou zamestnávateľa a pod.).
- Zamestnávanie osoby bez jej včasného prihlásenia do Sociálnej poisťovne:
- Zamestnávateľ musí každého zamestnanca prihlásiť do Sociálnej poisťovne ešte pred začatím výkonu práce. Ak tak neurobí, dochádza k nelegálnemu zamestnávaniu a to aj napriek tomu, že pracovnú zmluvu či dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru riadne so zamestnancom uzatvoril.
- Zamestnávanie cudzinca bez povolenia alebo oprávnenia:
- Ak zamestnávateľ zamestnáva cudzinca, ktorý nemá oprávnenie na výkon práce na území Slovenskej republiky (napríklad bez pracovného povolenia alebo povolenia na pobyt spojeného s právom pracovať).
Kedy sa o nelegálne zamestnávanie nejedná?
Zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní upravuje – avšak veľmi obmedzene – výnimky, kedy sa o nelegálne zamestnávanie nemusí jednať.
Túto výnimku však môžu využiť iba fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby s právnou formou “s.r.o.” , ktoré majú najviac dvoch spoločníkov, ktorí sú príbuznými v priamom rade, súrodencami alebo manželmi.
Ak pre týchto podnikateľov/s.r.o. vykonáva prácu príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel (fyzickej osoby – podnikateľa alebo niektorého zo spoločníkov s.r.o.) a tento príbuzný, súrodenec alebo manžel je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku, o nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie sa nejedná.
Nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie sú zakázané.
Kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania vykonávajú inšpektoráty o práce.
Dôsledky nelegálneho zamestnávania môžu byť pre podnikateľa likvidačné.
Okrem povinného uloženia pokuty v sume minimálne 2.000,- Eur (až do 200.000,- Eur) je podnikateľ povinný doplatiť tzv. dodatočné platby podľa § 7a zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní (najmä dlžnú mzdu fyzickej osobe, daň z príjmov, vrátane daňového nedoplatku, poistné na sociálne poistenie, zdravotné poistenie a pod.), ktoré by bol povinný odviesť, ak by nelegálne zamestnanú fyzickú osobu riadne zamestnával, vrátane príslušných sankcií a pokút.
O ďalších závažných dôsledkoch nelegálneho zamestnávania sme sa rozpísali v našom článku: Pokuta za nelegálne zamestnávanie = jeden (niekedy ten menší) problém.
***
Tento článok bol spracovaný k právnemu stavu ku dňu jeho publikovania, má iba všeobecný a informatívny charakter a závery, názory či odporúčania tu uvedené sa nemusia vzťahovať na konkrétnu situáciu. Článok nie je právnym poradenstvom ani ho nenahrádza. Pri riešení konkrétneho problému alebo konkrétnej situácie odporúčame vždy poradiť sa s advokátom.